Na co zwrócić szczególną uwagę przy wynajmowaniu autokaru?

Wynajem autokaru to bardzo odpowiedzialne zadanie, o którego zależy bezpieczeństwo nasze, a także osób, za które odpowiadamy. W związku z tym, warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda procedura najmu, a także, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę. Poniżej znajdziesz przydatne porady, które pozwolą Ci skutecznie wynająć bezpieczny i sprawdzony transport.

W poszukiwaniu odpowiedniej firmy transportowej

Pierwszym krokiem jest wybór firmy, która posiada w swojej ofercie interesujące nas usługi. Autokary są wynajmowane na wesela oraz imprezy okolicznościowe, wycieczki szkolne, wyjazdy integracyjne, przewóz osób udających się do pracy za granicą oraz inne sytuacje, w których potrzebny jest duży transport przystosowany do przewozu większej liczby osób.

Jednak nie wszystkie firmy mogą sprostać naszym oczekiwaniom. Niektóre firmy mogą znacząco ograniczać zasięg działalności, udostępniając usługi tylko na terenie Polski. Ponadto, musimy zwrócić uwagę na dostępny tabor pojazdów, aby upewnić się, czy firma transportowa posiada autokar adekwatny do okoliczności. Najlepszym sposobem jest poszukiwanie firm przez Internet i weryfikowanie oferty na stronie internetowej. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy skontaktować się z firmą i upewnić się, czy nasze zlecenie mieści się w zakresie oferowanych usług.

Jakich informacji potrzebujemy do najmu autokaru?

Aby wynająć autokar, musimy posiadać dostatecznie dużo informacji potrzebnych do ustalenia warunków współpracy. Najważniejsze kwestie to: termin wykonania usługi, miejsce odbioru oraz miejsce docelowe, a także liczba osób potrzebujących transportu. Dysponując tymi informacjami, firma jest w stanie zaproponować najlepszy rodzaj pojazdu do tego typu zleceń. Możliwa jest także wstępna wycena usługi. Dzięki temu, możemy porównać kilka ofert i wybrać tą, która jest najlepiej dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.

Autokar warto wynająć z dużym wyprzedzeniem

Liczba firm transportowych oraz autokarów do wynajęcia jest ogromna. Jednak jeszcze większe jest zapotrzebowanie na tego typu usługi w najbardziej „tłocznych” miesiącach, takich jak: maj, czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień. W tym okresie odbywa się najwięcej wycieczek, a ponadto, mnóstwo autokarów jest wynajmowanych na wesela oraz inne imprezy okolicznościowe. W związku z tym, doradzamy, aby jak najwcześniej zająć się kwestią wynajmu autokaru. Jeśli interesują nas najpopularniejsze miesiące, warto już pół roku wcześniej rozpocząć poszukiwania transportu.

Umowa o najem autokaru – najważniejsze kwestie

Po dokładnych ustaleniach, firma transportowa sporządzi umowę, która będzie regulować wszystkie kwestie związane z wykonaniem usługi, a także zabezpieczy obie strony. W takiej umowie należy zwrócić uwagę na szereg najważniejszych informacji. Oto one:

  • Termin realizacji usługi,
  • Lokalizacje punktu odbioru, punktu docelowego, a także ewentualnych postojów na życzenie,
  • Pełny zakres świadczonej usługi,
  • Typ oraz liczba wynajętych autokarów (z uwzględnieniem liczby wolnych miejsc),
  • Udogodnienia, które powinna zapewnić firma transportowa,
  • Koszt usługi oraz szczegóły związane ze sposobem uregulowania należności (w tym kwota zaliczki),
  • Taryfa kosztów związanych z nadgodzinami oraz opóźnieniami,
  • Zasady odstąpienia od umowy oraz zwrotu kosztów.

Z treścią umowy należy zapoznać się bardzo uważnie. Możemy poprosić firmę o przesłanie umowy mailem, tak, aby mieć więcej czasu na spokojne przestudiowanie warunków. Jeśli wszystko się zgadza, podpiszmy umowę w dwóch kopiach, jedną dla nas, a drugą dla firmy transportowej.

Bezpieczeństwo w trasie jest najważniejsze

Absolutną podstawą jest wybór renomowanej firmy odznaczającej się pozytywnymi opiniami ze strony klientów. W ten sposób masz pewność, że zaoferowane autokary odznaczają się należytym stanem technicznym. Jeśli jednak chcesz uzyskać stuprocentową pewność, że jest to bezpieczny środek transportu, zawsze możesz poprosić Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego o przeprowadzenie kontroli przed wyjazdem z miejsca odbioru.