W jaki sposób przygotować się do dłuższej podróży autokarem?

Wielogodzinna podróż autokarem bywa męcząca, nawet wtedy, jeśli podróżujemy autokarem o wysokim standardzie wyposażenia. Co więcej, wiele zależy od uwarunkowań indywidualnych. Część osób po prostu gorzej znosi takie podróże i jest to całkowicie zrozumiałe. Jeśli poczynisz odpowiednie przygotowania, długa podróż stanie się znacznie mniej męcząca i problematyczna. O czym warto pamiętać, szykując się do długiej podróży?

Jak przygotować się w przeddzień podróży?

W dłuższą podróż ruszamy zazwyczaj w nocy lub bardzo wcześnie rano. Warto poświęcić więcej czasu na sen. Choć podczas podróży będziemy mieli mnóstwo czasu na drzemkę, wysoka jakość snu w przeddzień jest ważna, aby organizm nabrał sił potrzebnych w podróży. Tego dnia unikaj również ciężkostrawnych posiłków, które następnego dnia mogłyby wywołać problemy gastryczne. Pij duże ilości wody, weź odprężającą kąpiel, a jeśli czujesz stres, skorzystaj z naturalnego wsparcia ziół.

Z dużym wyprzedzeniem przygotuj bagaże. Szczególną uwagę zwróć na bagaż podręczny. Dwukrotnie upewnij się, że wszystko jest już spakowane i gotowe do drogi. Dzięki temu, unikniesz niepotrzebnego pośpiechu przed wyruszeniem z domu. Zmniejsza to ryzyko spóźnienia. Na autokar wyrusz z dużym wyprzedzeniem, tak, aby być na miejscu 20-30 minut przed odjazdem.

Co warto zabrać ze sobą do bagażu podręcznego?

Na pokładzie autokaru możemy mieć ze sobą plecak lub torbę podróżną. Spakowanie przemyślanego bagażu podręcznego jest bardzo ważne. Uwzględnij miejsce na następujące rzeczy:

  • Butelkę wody niegazowanej mineralnej (najlepiej litrową),
  • Przekąski węglowodanowe, aby dostarczyć sobie energię,
  • Portfel, dokumenty, telefon komórkowy, naładowany power bank,
  • Krzyżówki, gazetę, książkę, coś, co zapewni Ci rozrywkę w trasie,
  • Umilacze snu: podróżny koc i poduszeczka,
  • Niezbędne lekarstwa.

Przed zajęciem miejsca w autokarze, upewnij się, że wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy znajdują się w bagażu podręcznym. To ostatni moment, aby ewentualnie wyskoczyć do okolicznego sklepu. Jeśli czegoś zapomnisz, bez obaw, kierowcy autokarów starają się wybierać na postój takie miejsca, aby pasażerowie mogli uzupełnić swoje zapasy.

Jaki prowiant zabrać na długą podróż autokarem?

Najlepiej sprawdzą się lekkostrawne przekąski. Unikaj produktów zawierających duże ilości soli, ponieważ w połączeniu z wodą, jest ona moczopędna. Także z tego powodu warto wybrać niegazowaną wodę mineralną lub sok. Napoje gazowane szybciej oddziałują na pęcherz. Warto zaopatrzyć się w przekąski węglowodanowe, które dodają energii, np. batoniki lub drożdżówkę. Świetnie sprawdzi się również banan. Absolutnie nie ryzykuj testowania nowych produktów. Popularne żele oraz inne energetyki należy stosować tylko wtedy, jeśli znamy ich działanie. Niektóre organizmy reagują bowiem niekorzystnie na zawarte w nich substancje.

Na pokładzie autokaru należy unikać alkoholu. Aczkolwiek każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że istnieją wyjazdy (np. integracyjne), w których jest to trudne zadanie. W tej kwestii warto jednak zachować umiar i pamiętać, że każdy ponadprogramowy postój będzie powodował opóźnienia.

Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną?

A co w przypadku osób cierpiących na chorobę lokomocyjną? Jej objawy można skutecznie zmniejszyć. Przyda się poduszka podróżna, która łagodzi drgania. Jeśli to możliwe, zajmij miejsce oddalone od osi kół, gdzie drgania są najsilniejsze. Spożywaj niegazowaną wodę mineralną, unikaj czytania (szczególnie na nierównych drogach), nie pal papierosów i nie spożywaj alkoholu.

Z chorobą lokomocyjną możemy sobie radzić z pomocą ogólnodostępnych środków. Najlepiej sprawdza się dimenhydrynat, czyli główna substancja aktywna znajdująca się np. w Aviomarinie. Takie leki są oczywiście dostępne bez recepty. Jeśli cierpisz na poważną chorobę lokomocyjną, a długa podróż autokarem jest konieczna, udaj się do lekarza i poproś o przypisanie prometazyny. Środek ten skutecznie łagodzi najsilniejsze objawy choroby lokomocyjnej.